Trwa ładowanie danych...

Aktualności

WARSZTATY W KLASIE II B GIMNAZJUM "HEJT? HEJTU NIE PROMUJĘ, HEJT BANUJĘ, BO REAGUJĘ!"

 Odsłon: 1985

Światowy Dzień Godności jest obchodzony w każdą trzecią środę października, począwszy od 2008 roku. W tym roku święto to przypada na 18 października. Z tego powodu 16 października 2017 roku w klasie II b gimnazjum zostały przeprowadzone warsztaty pt.: „Hejt? Hejtu nie promuję, hejt banuję, bo reaguję!”, podczas których wykorzystano materiały edukacyjne przygotowane przez Global Dignity oraz Fundację Świadomego Rozwoju. Materiały zostały opracowane w oparciu o wyniki ogólnopolskiego badania „Wilki i owce w Internecie, czyli raport na temat hejtu wśród młodzieży” przeprowadzonego przez firmę badawczą IQS i zostały objęte Patronatem Rzecznika Praw Dziecka Pana Marka Michalaka.

Projekt Global Dignity (Światowa Godność) został stworzony przez JKW Księcia Haakona (Norwegia), Profesora Pekka Himanena (Finlandia) oraz założyciela organizacji non-profit Operation HOPE – Johna Hope Bryanta (USA).

Celem głównym przeprowadzonych zajęć były zapoznanie młodzieży ze zjawiskiem hejtu, jego przyczynami i konsekwencjami, uświadomienie, co robić, gdy zetkną się z hejtem oraz uwrażliwienie na godność własną i godność drugiego człowieka.
Uczniowie pracując w grupach odpowiadali na pytania: co jest hejtem, a co nie, omawiali przyczyny i skutki hejtu oraz przedstawiali formy obrony przed nim. Ponadto poznali definicje hejtu, mowy nienawiści, trollingu oraz cyberbullyingu. Młodzież zaznajomiła się również z możliwością zgłaszania hejtu do administratorów stron tj. np. facebook, twitter, czy youtube.

Uczniowie podczas zajęć uczyli się współpracy oraz wyrażania własnych opinii z uwzględnieniem poszanowania zdania innych. Warsztaty zostały przeprowadzone przez wychowawcę klasy p. Agnieszkę Wszołek.

Dodatkowo uczniowie i ich rodzice, za pośrednictwem programu Librus Synergia, otrzymali materiały opracowane przez Global Dignity Poland oraz Fundację Świadomego Rozwoju pt.: "Jak radzić sobie w sytuacji doświadczenia przez ucznia zjawiska hejtu?".


2016 © Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 | powered by uCore Engine

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawo Telekomunikacyjne, informujemy, iż nasza witryna umieszcza w pamięci podręcznej Państwa przeglądarki tzw. plik cookie. Jest on wykorzystywany jedynie w celach statystycznych, a także aby ułatwić Państwu nawigację po stronie. Jeśli uważają Państwo, że narusza to Waszą prywatność, mogą Państwo wyłączyć obsługę plików cookie dla konkretnej witryny w ustawieniach przeglądarki.