W lutym 2019 roku nasza szkoła uczestniczyła w Dniu Bezpiecznego Internetu. Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku, a w jego świętowanie zaangażowane są państwa z całego świata.
Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Patronat honorowy dla wydarzenia udzielili: Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz Komenda Główna Policji.
W tym roku szkolnym DBI odbył się pod hasłem „Dzień Bezpiecznego internetu: Działajmy razem!” i miał na celu zachęcenie wszystkich do aktywnego uczestnictwa w współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online. Koordynatorem akcji w naszej szkole była p. A.Wszołek.
Z tej okazji 11 i 18 lutego 2019 w kl. III b gimnazjum odbyły się warsztaty edukacyjne, podczas których młodzież usystematyzowała swoją wiedzę na temat zagrożeń płynących z nieodpowiedzialnego korzystania z Internetu oraz zapoznała się ze sposobami reagowania na niebezpieczne zjawiska w sieci, dowiedziała się, gdzie można zgłaszać informacje o przestępstwach internetowych, nielegalnych i szkodliwych treściach. Dyskutowała również o tolerancji, hejcie, ograniczonym zaufaniu wobec znajomości zawieranych w Internecie. W ramach zajęć stworzony został kodeks zasad kulturalnego zachowania w sieci.
Jednym z najefektywniejszych sposobów nauczania jest praca metodą „Uczeń uczy ucznia”, dlatego na podstawie wiedzy zdobytej podczas warsztatów wybrani uczniowie klasy III gimnazjum przygotowali pogadankę na temat zasad bezpiecznego i kulturalnego zachowania w internecie dla uczniów innych klas, która została przeprowadzona 25 lutego 2019. Najbardziej zaangażowani uczniowie zostali nagrodzeni naklejkami, a wybrani rodzice otrzymali ulotki informacyjne.
Na korytarzu szkolnym uczniowie, rodzice i nauczyciele mogli zapoznać się z gazetką ścienną, na której znalazły się informacje, jak bezpiecznie korzystać z internetu, prace plastyczne uczniów oraz specjalny kodeks dobrych zachowań podczas posługiwania się nowoczesnymi technologiami.
Oprócz tego zorganizowany został quiz dla przedstawicieli klas 4- 8 SP i III a i b gimnazjum, który uczniowie wykonywali używając urządzeń mobilnych. Za pomocą aplikacji quizizz dzieci i młodzież odpowiadali na pytania, weryfikowali swoją wiedzę i zapamiętywali niezbędne informacje dotyczące bezpiecznego korzystania z internetu.