Trwa ładowanie danych...

Klub Szkół Unicef

Klub Szkół UNICEF powstał w ramach Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF
zwanego w dalszej części UNICEF.

 

Logo Klubu Szkół UNICEF


Celem Klubu jest:
1. Edukowanie uczniów na temat sytuacji ich rówieśników z różnych części świata,
2. Budzenie świadomości społecznej i aktywnej postawy wobec zastanej rzeczywistości,
3. Zaangażowanie szkół we współpracę z UNICEF w ramach organizowanych projektów,
4. Propagowanie idei tolerancji międzykulturowej i międzynarodowej.

Koordynatorem wszystkich projektów edukacyjno- pomocowych w naszej szkole jest p. Agnieszka Wszołek. 

Projekt edukacyjny UNICEF "Prawa dziecka"

Od dnia 16 listopada 2011 w holu naszej szkoły społeczność uczniowska oraz goście mogli zapoznać się z wystawą poświęconą prawom dziecka. Tego dnia został również rozstrzygnięty konkurs na najciekawszy plakat. Klasy szkoły podstawowej i gimnazjum miały za zadanie przedstawić jedno z praw zamieszczonych w Konwencji o Prawach Dziecka. Następnie prace zostały zaprezentowane w formie wystawy na korytarzu szkolnym.
25 listopada 2011 odbył się w szkole apel przygotowany przez kl. II b gimnazjum. Podczas apelu, oprócz recytacji wierszy, zaprezentowano także prezentację multimedialną. Uczniowie mieli możliwość przypomnienia sobie praw zawartych w Konwencji o Prawach Dziecka oraz zapoznania się z trudną sytuacją dzieci w krajach, w których nie przestrzega się ich praw. Dodatkowo przedstawiono działania Unicefu na rzecz ochrony dzieci.
Przedstawione powyżej działania przyczyniły się do wzrostu świadomości uczniów na temat praw dziecka nie tylko w Polsce, ale przede wszystkim na świecie.


Projekt edukacyjno- pomocowy UNICEF "Wszystkie kolory świata" (I edycja)

Od grudnia 2011 do stycznia 2012 przeprowadzony został w naszej szkole projekt edukacyjno- pomocowy Unicef „ Wszystkie kolory świata”, w którym brali udział uczniowie klas I- VI szkoły podstawowej oraz I- III gimnazjum. Celem projektu były: kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury, pokazanie, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale także przyjemne oraz zebranie środków na ratowanie życia dzieci w Sierra Leone.
      Dzieci i młodzież przygotowywali charytatywne laleczki, dla których wybierali kraj pochodzenia, kolor skóry, imię i wiek. Uczniowie bardzo chętnie przyłączyli się do akcji, a efektem ich zaangażowania było 25 pomysłowo wykonanych laleczek, z których następnie społeczność uczniowska wybrała najładniejszą lalkę na konkurs. Dodatkowo przygotowana została wystawa w holu szkoły poświęcona życiu w Sierra Leone oraz światowym ambasadorom dobrej woli Unicef.  12 stycznia 2012 odbył się w naszej szkole Dzień Otwarty, podczas którego zorganizowano „Dzień wszystkich kolorów świata”. W akcji sprzedaży pomocą służyli uczniowie gimnazjum, którzy gorąco namawiali do zaopiekowania się laleczkami. Ostateczna kwota, którą udało się nam uzyskać to 300 zł, która została wpłacona na specjalne konto dedykowane zbiórce środków na ratowanie życia dzieci w Sierra Leone.
 
Światowy Dzień Wody

22 marca 2012 z okazji Światowego Dnia Wody zorganizowano w naszej szkole akcję informacyjną. Przygotowana została wystawa, z którą można było się zapoznać na korytarzu szkolnym. Oprócz tego uczniowie otrzymywali ulotki pt. „Jak codziennie oszczędzać wodę?”.Projekt edukacyjny UNICEF dla klas 0- 6 SP "Baw się i bądź bezpieczny"

Celem projektu edukacyjnego UNICEF „Baw się i bądź bezpieczny!” było przekazanie dzieciom wiedzy o tym jak dbać o własne bezpieczeństwo, jak unikać sytuacji ryzykownych mogących doprowadzić do zagrożenia zdrowia i życia dziecka oraz jak należy się zachować kiedy dochodzi do wypadku.
Projekt „Baw się i bądź bezpieczny” realizowano od maja 2012 do czerwca 2012. W ramach akcji przygotowano materiały dla wychowawców klas 0- 6 SP, które pomogły nauczycielom w przeprowadzeniu lekcji wychowawczych nt. bezpieczeństwa. Efektem zrealizowanych godzin wychowawczych były: praca plastyczna „Bawię się i jestem bezpieczny”, opanowanie pamięciowe wiersza pt. „Zebra” (klasy 0- III), Kodeks i lista zasad bezpiecznego zachowania się i zabawy (kl. IV i V) oraz rymowanki i hasła nt. bezpieczeństwa (kl. VI). Dodatkowo wykonano wystawę złożoną z plakatów odnoszących się do bezpieczeństwa oraz informacji nt. numerów alarmowych i procedur z tym związanych. Ponadto 15 czerwca 2012 zrealizowany został apel dla rodziców pt. „Baw się i bądź bezpieczny”, który podsumowywał cały projekt. Rodzice otrzymali ulotki pt.” 10 rzeczy, o których należy pamiętać, by Twoje dziecko było bezpieczne!”, a także wypełnili ankietę pt. „Czy twoje dziecko jest bezpieczne?”.

 

Projekt edukacyjno- pomocowy UNICEF "Wszystkie kolory świata" (II edycja)

Projekt „Wszystkie Kolory Świata” to odpowiedź na dramatyczną sytuację dzieci w Czadzie. Udział w nim miał na celu uświadomić dzieciom i młodzieży, że pomaganie może być przyjemne i wiązać się z pozytywnymi emocjami, a ponadto, że dzięki ich zaangażowaniu można uratować życie wielu dzieci. Uczniowie kształtowali postawę tolerancji i otwartości na inne kultury.
Od grudnia 2012 do lutego 2013 przeprowadzono w naszej szkole II edycję tego projektu. Podobnie jak w roku ubiegłym cieszył się on niezwykłym zainteresowaniem. W akcji udział brali uczniowie klas I- VI szkoły podstawowej oraz I- III gimnazjum. W ramach projektu dzieci i młodzież przygotowywali charytatywne laleczki, dla których wybierali kraj pochodzenia, kolor skóry, imię i wiek. Uczniowie bardzo chętnie przyłączyli się do akcji, a efektem ich zaangażowania było 20 pomysłowo wykonanych laleczek. W ramach akcji przygotowana została również wystawa w holu szkoły poświęcona życiu w Czadzie.
12 lutego 2013 zorganizowany został w naszej szkole „Dzień wszystkich kolorów świata”, podczas którego wystawiono na sprzedaż wykonane laleczki. W akcji tej pomocą służyły uczennice gimnazjum, które gorąco namawiały społeczność lokalną do zaopiekowania się laleczkami. Ostateczna kwota, którą udało się nam uzyskać- 200 zł, została wpłacona na specjalne konto dedykowane zbiórce na rzecz dzieci w Czadzie.

 

"Dzień zmian"- międzykulturowa impreza edukacyjna 

12 czerwca 2013 przeprowadzono  w naszej szkole kolejną akcję edukacyjną. Tym razem był to organizowany w wielu krajach świata „DZIEŃ ZMIAN”. Celem tego wydarzenia było kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury, zwiększanie świadomości uczniów na temat sytuacji ich rówieśników  z odległych krajów oraz integracja społeczności szkolnej. Uczniowie mieli za zadanie pozyskanie jak najwięcej informacji dotyczących wybranego kraju i przybliżenie go w dowolny sposób społeczności szkolnej. Wobec tego zaprezentowano codzienne życie mieszkańców oraz kulturę i tradycje panujące w takich krajach, jak np.: Meksyk, Haiti, Gruzja, Indie. Ponadto młodzież przygotowała tradycyjne potrawy i częstowała nimi społeczność szkolną. Podczas przerw śródlekcyjnych na korytarzach szkolnych rozbrzmiewała „muzyka świata”. W holu szkoły można było zapoznać się z wystawą na temat Międzynarodowego Dnia Pomocy Dzieciom Afrykańskim, który obchodzony jest 16 czerwca. Dla najmłodszych przeprowadzono zabawy afrykańskie. Dzieci miały możliwość poznać w praktyce zabawy, w które bawią się ich rówieśnicy w takich krajach jak: Tunezja, Tanzania czy Ghana. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za aktywny udział w tym projekcie.

 

Projekt edukacyjno- pomocowy "Gwiazdka dla Afryki"

Od października 2013 do grudnia 2013 przeprowadzono wśród uczniów naszej szkoły projekt edukacyjno- pomocowy Unicef „ Gwiazdka dla Afryki”. Celem projektu było: zapoznanie dzieci z sytuacją w krajach rozwijających się, w tym głównie w Sierra Leone, kształtowanie wśród młodych ludzi postawy zaangażowania społecznego oraz zebranie środków na ratowanie życia dzieci w Sierra Leone. Przygotowana została wystawa dotycząca życia w Sierra Leone i przeprowadzania szczepień dzieci przez Unicef. Uczniowie mieli za zadanie przygotować symboliczne prezenty z informacją ile szczepionek, bądź lodówek przenośnych chcą przeznaczyć dla potrzebujących. Przygotowane paczuszki zostały wystawione na sprzedaż 19 grudnia 2013 podczas kiermaszu świątecznego, a dochód z tej akcji (300 zł) został przekazany na rzecz dzieci w Sierra Leone.

 

Projekt edukacyjno- pomocowy "Wszystkie kolory świata" (III edycja)

Projekt „Wszystkie Kolory Świata” jest odpowiedzią na dramatyczna sytuację dzieci w Sudanie Południowym. Udział w nim miał na celu uświadomić dzieciom i młodzieży, że pomaganie może być przyjemne i wiązać się z pozytywnymi emocjami, a ponadto, że dzięki ich zaangażowaniu można uratować życie wielu dzieci. Uczniowie kształtowali postawę tolerancji i otwartości na inne kultury
Od grudnia 2014 do stycznia 2015 przeprowadzono w naszej szkole po raz kolejny projekt edukacyjny Unicef „Wszystkie kolory świata”. Podobnie jak poprzednie edycje również w tym roku cieszył się on niezwykłym zainteresowaniem. W akcji udział brali uczniowie klas IV- VI szkoły podstawowej oraz I- III gimnazjum. W ramach projektu dzieci i młodzież przygotowywali charytatywne laleczki, dla których wybierali kraj pochodzenia, kolor skóry, imię i wiek. Uczniowie bardzo chętnie przyłączyli się do akcji, a efektem ich zaangażowania było 21 pomysłowo wykonanych laleczek. W ramach akcji przygotowana została również wystawa poświęcona życiu w Sudanie Południowym.
Podczas Dnia Otwartego 15 grudnia 2014 zorganizowano w naszej szkole „Dzień wszystkich kolorów świata”, podczas którego wystawiono na sprzedaż wykonane laleczki. W akcji tej pomocą służyły uczennice V klasy Szkoły Podstawowej, które gorąco namawiały społeczność lokalną do zaopiekowania się laleczkami. Ostateczna kwota, którą udało się nam uzyskać 255 zł, została wpłacona na specjalne konto dedykowane zbiórce na rzecz dzieci w Sudanie Południowym.

 

Projekt edukacyjno- pomocowy "Mali- uczniowie idą do szkoły"

Od listopada do grudnia 2015 przeprowadzono w naszej szkole projekt edukacyjno- pomocowy „MALI uczniowie idą do szkoły”. Celem projektu było zapoznanie dzieci z zagadnieniem dostępu do edukacji na świecie, w tym szczególnie sytuacji dzieci w Mali, kształtowanie wśród młodych ludzi postawy zaangażowania społecznego oraz zebranie środków finansowych na edukację dzieci w Mali.
W ramach akcji, dzięki materiałom udostępnionym przez UNICEF, uczniowie  dowiedzieli się, jak wygląda dostęp do edukacji na świecie, gromadzili niepotrzebną literaturę oraz przygotowywali własne książki w dowolnej formie, które zostały wystawione na sprzedaż 21 grudnia 2015 podczas „Dnia Książki dla Afryki”. Zebrane środki 247 zł zostały wpłacone na specjalne konto Unicef dedykowane zbiórce na edukację dzieci w Mali.

 

 Projekt edukacyjny "Prawa dziecka a Problemy Współczesnego Świata"

W maju 2016 w naszej szkole został przeprowadzony projekt edukacyjny UNICEF „Prawa dziecka a Problemy Współczesnego Świata”. Celem projektu były edukacja dzieci na temat problemów współczesnego świata, przekazanie uczniom wiedzy na temat Zrównoważonych Celów Rozwoju, kształtowanie wśród młodego pokolenia świadomości globalnych problemów dotyczących ubóstwa, zdrowia i zmian klimatycznych oraz kształtowanie postawy zaangażowania społecznego. W ramach projektu korzystając z materiałów udostępnionych przez UNICEF przeprowadzono 3 godziny zajęć:
• „Prawa dziecka od Gwatemali do Polski”;
• „Zdrowie i zmiany klimatyczne”;
• „Zrównoważone Cele Rozwoju”.

Na przykładzie dwóch krajów Gwatemali i Polski poruszone zostały takie zagadnienia jak ubóstwo, zdrowie, zmiany klimatyczne. Uczniowie zapoznani zostali z tematyką Zrównoważonych Celów Rozwoju. Dzięki materiałom filmowym zamieszczonym na kanale UNICEF Polska na Youtube dzieci mogły zobaczyć w jakich warunkach żyją ich rówieśnicy i jak wygląda ich codzienne życie. Na podstawie wiedzy zdobytej podczas zajęć uczniowie samodzielnie opracowali plakaty i gazetki ścienne pt.: „ Od Gwatemali do Polski”.

Dzięki przeprowadzonym w ramach projektu zajęciom dzieci zdobyły wiedzę dotyczącą najpoważniejszych problemów współczesnego świata: ubóstwa, głodu, klęsk humanitarnych, ograniczonego dostępu do wody, braku dostępu do edukacji i właściwej opieki medycznej. Uczniowie dowiedzieli się, że obszary takie jak: zdrowie, ubóstwo i zmiany klimatyczne są ze sobą ściśle powiązane i że mają one ogromny wpływ na życie dzieci zarówno w Gwatemali jak i w Polsce.


Projekt edukacyjny "Po pierwsze dziecko"

         W maju 2017 przeprowadzony został w Miejskim Zespole Szkół Nr 1 projekt edukacyjny UNICEF „Po pierwsze dziecko”. Celami akcji były: edukacja dzieci i młodzieży na temat problemów współczesnego świata, przekazanie uczniom wiedzy na temat uchodźców, w tym przede wszystkim dzieci, uwrażliwienie młodego pokolenia na krzywdę innych oraz kształtowanie postawy zaangażowania społecznego.

        W ramach realizacji projektu przeprowadzono zajęcia edukacyjne dla klas gimnazjalnych. Na podstawie materiałów udostępnionych przez UNICEF zaprezentowano prezentację multimedialną na temat sytuacji uchodźców we współczesnym świecie.  Uczniowie odpowiadali na pytania:   z czym kojarzy im się temat uchodźctwa, co powoduje, że ludzie stają się uchodźcami oraz co mogą zrobić mieszkańcy krajów, do których uchodźcy uciekają. Wyjaśniali także, kto to jest uchodźca. Młodzież dowiedziała się o obozach dla uchodźców w Jordanii, Libanie i Pakistanie, zapoznała się z informacjami na temat słynnych uchodźców, konfliktów zbrojnych w Syrii, Afganistanie i Iraku oraz ruchów migracyjnych dawniej i dziś.
       Młodzież obejrzała także materiały filmowe na kanale Unicefu. Pierwszy film poświęcony sytuacji uchodźców z Syrii, Afganistanu i Iraku, w którym aktor Artur Żmijewski- Ambasador Dobrej Woli UNICEF opowiada o trudnym położeniu dzieci, które uciekają przed wojną. Drugi poruszający film dotyczył uchodźców Harrego i Ahmeda. Stanowił on porównanie ucieczki z kraju ogarniętego konfliktem zbrojnym podczas II wojny światowej oraz obecnie.
       Dzięki przeprowadzonej akcji młodzież wzbogaciła swoją wiedzę na temat problemów współczesnego świata, usystematyzowała swoją wiedzę na temat uchodźctwa. Uczniowie potrafią odróżnić uchodźcę od imigranta ekonomicznego chcącego poprawić swój status społeczny, zrozumieli także jak traumatyczne chwile przeżywają dzieci oraz ich rówieśnicy i jak pełna niebezpieczeństw jest dla nich ucieczka z krajów dotkniętych wojną.


Poniżej link do prezentacji na temat współczesnego uchodźctwa:

https://www.slideshare.net/Agun78/po-pierwsze-dziecko

 

Kampania edukacyjno- pomocowa " SPRAW, ABY DZIECI Z SYRII PRZETRWAŁY ZIMĘ"

         W grudniu 2017 zrealizowany został w naszej szkole projekt edukacyjny UNICEF  „Pomóżmy dzieciom z Syrii przetrwać zimę”. Celem projektu było: pokazanie jak wojna wpływa na życie dziecka, kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy zaangażowania społecznego, zebranie środków finansowych na zapewnienie ciepłych ubrań i koców dla dzieci z Syrii. 
         Od 18 do 22 grudnia 2017 odbył się kiermasz świąteczny przygotowany przez panie Agnieszkę Wszołek, Agnieszkę Stolarz oraz wolontariat szkolny. Każdy mógł poczuć magię świąt. Młodzież dyżurowała w roli sprzedawców. Na naszych stoiskach kupić można było zabawki, książki, gry i filmy, biżuterię, piękne ozdoby świąteczne i choinkowe oraz wiele innych rzeczy. Oprócz tego odbyła się loteria fantowa, w której bardzo chętnie uczestniczyli najmłodsi uczniowie naszej szkoły. Nikogo nie trzeba było również zachęcać do nabycia lukrowanych pierniczków i przepysznych ciast upieczonych przez uczniów i rodziców. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, rodziców, jak i gości naszej szkoły.
        Środki finansowe w wysokości 1029 zł zostały przekazane na konto Unicef w ramach akcji „Spraw, aby dzieci z Syrii przetrwały zimę”. Szkoła za udział w ogólnopolskiej kampanii edukacyjno- pomocowej otrzymała Certyfikat Społecznie Zaangażowanej Placówki. Serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.

Zdjęcia z akcji dostępne w zakładce: Aktualności wraz ze sprawozdaniem z kiermaszu.

 


Projekt edukacyjny "ZaWODY DLA AFRYKI"

         W maju 2018 przeprowadzony został w naszej szkole projekt edukacyjny UNICEF „ZaWODY DLA AFRYKI”. Celami akcji były: przekazanie uczniom wiedzy na temat znaczenia wody w życiu człowieka, uświadomienie dzieciom i młodzieży, iż są regiony świata, gdzie dostęp do wody jest ograniczony oraz kształtowanie wśród młodego pokolenia postaw proekologicznych związanych z oszczędzaniem wody. W ramach realizacji projektu  przeprowadzono po 2 lekcje dla klas 2a i 2b gimnazjum oraz kl. 5 SP na temat problemu dostępu do wody pitnej na świecie oraz znaczeniu wody dla organizmu człowieka. Uczniowie zostali zapoznani z materiałami filmowymi „Droga po wodę w Afryce”, „Ile kosztuje woda?” i „Somalia” oraz prezentacją na temat dostępu wody na świecie. Dowiedzieli się m.in. ile osób na świecie nie ma dostępu do wody, ile dziennie zużywa się wody w Europie, a ile w Afryce, ile litrów wody potrzebuje człowiek, aby zaspokoić swoje dzienne potrzeby. Uczniowie odpowiadali na pytania: ile wody dziennie zużywa człowiek i do jakich celów, jakie potrzeby są zaspokajane dzięki wodzie, jak wygląda zużycie wody w Europie i Afryce. Wyjaśniali także znaczenie wody dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Młodzież poznała również przyczyny i skutki ograniczonego dostępu do wody lub jej braku. Oprócz tego uczniowie pracowali w grupach i tworzyli „Kodeks Oszczędzania Wody”.
         Dzięki przeprowadzonej akcji młodzież wzbogaciła swoją wiedzę na temat znaczenia wody w życiu człowieka oraz usystematyzowała swoją wiedzę na temat sytuacji dostępu do czystej wody na świecie. Na przykładzie Somalii uczniowie poznali problemy, z jakimi muszą się mierzyć ludzie w Afryce. Dzieci i młodzież uświadomili sobie, jak ważna jest czysta woda dla człowieka. Ponadto zdobyli wiedzę na temat postaw proekologicznych dotyczących oszczędzania wody na co dzień.
W projekcie "ZaWODY DLA AFRYKI" udział wzięło 650 szkół i przedszkoli z całej Polski.


2016 © Szkoła Podstawowa Nr 6 w Nowej Rudzie | powered by uCore Engine

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawo Telekomunikacyjne, informujemy, iż nasza witryna umieszcza w pamięci podręcznej Państwa przeglądarki tzw. plik cookie. Jest on wykorzystywany jedynie w celach statystycznych, a także aby ułatwić Państwu nawigację po stronie. Jeśli uważają Państwo, że narusza to Waszą prywatność, mogą Państwo wyłączyć obsługę plików cookie dla konkretnej witryny w ustawieniach przeglądarki.